27 июня 2018, 18:37

В Беларуси появился сайт, на котором собрана информация о деревянной архитектуре страны, пишет TUT.BY. Пока что в базе данных всего 120 объектов, в основном это Гомель и его пригороды. Информация есть и о существующих памятниках, и об утраченных. Минск, Могилев и Витебск пока что на сайт не попали. Но это открытый проект, добавлять информацию о деревянных зданиях может каждый желающий. 

Скриншот с сайта drewa.by

«Сваімі сіламі адздымаць іншыя рэгіёны Беларусі мы ніколі не зможам, таму спадзяемся на людзей, зацікаўленых у захаванні інфармацыі аб драўляных аб’ектах. Загружаны файл праглядаецца мадэратарам, правяраецца карэктнасць запаўнення аб’екта, калі трэба, мадэратар штосьці выпраўляе. Звычайна гэта адбываецца на працягу дня. Але тут ёсць праблема, бо на сайце не так шмат мадэратараў (ёсць з Гродна, Гомеля, Мінска). Калі выпраўляць аб’екты з Брэстчыны ці Віцебшчыны, могуць узнікнуць складанасці. Таму мы шукаем мадэратараў з іншых рэгіёнаў», – рассказывает Сергей Ляпин, один из основателей сайта drewa.by.
Базы данных «Деревянное наследие Беларуси» создавали трое человек: архитектор Сергей, дизайнер Алексей Черенкевич и разработчик Денис Денисов. Работа заняла около года. 

«З кожным годам у Беларусі драўляных гістарычных будынкаў застаецца ўсё менш і менш, – говорит Сергей. – Дзесьці гаспадары збілі дэкор і вырашылі абшыць дом сайдынгам, у другім месцы сельсавет закапаў закінуты прыгожы будынак. А ў Гомелі гістарычныя драўляныя гарадскія сядзібы зносяцца яшчэ і пад шматпавярховікі. І сёння з гэтым наўрад ці штосьці можна зрабіць».

Как работает сайт

Искать можно по нескольким фильтрам: по времени постройки, архитектурному стилю и типу здания (к примеру, городская, деревенская, дворянская или шляхетская усадьба). Также карта позволяет определить местонахождение объекта. Эту же информацию можно найти под фотографией каждого здания. 

Читайте по теме: Минкульт ответил на петицию про «антиреставрацию» церквей: мы составляем десятки протоколов

Заметили ошибку в тексте – выделите её и нажмите Ctrl+Enter
По теме